Vsbsu

Peníze jsou důležité coby poukázky, za něž lze něco užitečného dostat. Ovšem to jedině tehdy, když se jim důvěřuje a někdo je ochoten je za něco přijmout.

Jaký účel mají lithiové baterie pro fotovoltaiku?

Není tomu tak dávno, co byl v naší zemi boom solárních panelů. Našli jsme je na střechách mnoha domů, jejichž obyvatelé chtěli tímto způsobem ušetřit za elektřinu.

Je totiž faktem, že poskytovatelé elektřiny si účtují často nemalé částky. A lidé samozřejmě hledají způsob, jak ušetřit. A právě solární energie poskytla řešení.

elektrina1

Jednoduše řečeno, stačí si na střechu umístit několik panelů, zapojit je do sítě, a je to. Nemusíme za nic platit, neboť tyto panely vyrábí elektřinu přímo ze Slunce. Není tedy třeba žádné palivo, a navíc ani není třeba nikomu platit za to, že nám proud dodává.

Součástí tohoto systému jsou pak prakticky vždy i speciální lithiové baterie pro fotovoltaiku https://www.elektrocentraly.cz/baterie/. Ty jsou důležité, a bez nich by celý tento projekt nefungoval.

Jejich úkolem je dodávat elektřinu v době, kdy Slunce nesvítí. A je třeba si přiznat, i když fotovoltaiku používáme jen na chatě, kde jsme pouze v létě, přeci jen si potřebujeme v noci občas rozsvítit. Nehledě na to, že by nebylo dobré, kdyby nám po celou noc nešla lednička a mrazák. Proto nám tyto baterie dodávají proud v době, kdy solární panely nemohou.

Ovšem ani jejich kapacita není neomezená, a časem se vybijí. I s tím se však počítá. Přeci jen, nevyužíváme veškerou elektřinu, kterou nám naše panely vyrobí. Ta nevyužitá pak slouží k tomu, aby nabíjela baterii, která tak může opět sloužit v době, kdy Slunce zajde.

fotovoltaika1

Na papíře zní tento systém krásně a výhodně, avšak realita je poněkud jiná. Hlavním problémem je, že v našich podmínkách zkrátka solární panel nedokáže vyrobit dostatečné množství elektřiny k tomu, aby pokryl spotřebu běžné domácnosti.

I z tohoto důvodu se od nich postupně upustilo, i když stále existují lidé, kteří je používají, aby své peněžence alespoň částečně odlehčili. Pro většinu z nás je to ale zbytečná investice, což je poměrně velká škoda.