Vsbsu

Peníze jsou důležité coby poukázky, za něž lze něco užitečného dostat. Ovšem to jedině tehdy, když se jim důvěřuje a někdo je ochoten je za něco přijmout.

Život se psy je krásný životní styl

Ptáte se kdo, že je to ten Musher? Je to člověk věnující se sportu psích spřežení. A podle musherů je pojmenováno celé toto odvětví. Jde o Mushing. Jenže musher není tím hlavním sportovcem. Ti správní atleti jsou před jeho saněmi, nebo před károu. Je to tým psů. Speciálních, trénovaných, odolných a silných. Jo a také věrných. Pozorovat mushera při práci se psy je učiněná radost. Tolik lásky v každém pohlazení, v každém slově, v každé prosbě směřované ke svým pejskům. Je přímo hmatatelná ta láska k těm zvířatům, které má. A ta láska je opětována. Nic si nevyžádá u psů takovou pozornost jako příchod jejich pána. Snad jen kus masa k večeři.

Budoucí šampion

Lidé, kteří tento sport neznají, často nadávají, že jde o trápení psů. Vědí houby, přesto vynášejí takové soudy. Velice hloupé soudy.

Každý pes, jak je v tom spřežení, má v sobě 99% genofondu Vlka. Nikdy se z něj ty geny nedostanou. Ostatně to platí o všech psech. Kdo trochu ví něco o vlcích, ví, že to jsou pořádní turisté. Nachodit, či naběhat za jediný den přes 100 kilometrů, není pro ně žádný problém. Takže pokud mám ve spřežení smečku skoro vlků, vzdálenost nehraje žádnou roli a žádná vzdálenost není velká.

Psi do spřežení jsou navíc pečlivě vybírání podle své fyzické konstituce. Jsou trénovaní od podzimu do jara a ani přes léto si jen tak neválejí šunky. Ale co víc. Psi ve spřežení svou tvrdou práci milují.

Navštivte někdy nějakého mushera, třeba k němu zajeďte na komerční svezení. A požádejte ho, jestli nemůžete přijít ke psům s jejich postroji v ruce. Takový výbuch radosti jste ještě nikdy neviděli.

Tréninková trať

V kotci začnou všichni psi štěkat, překřikovat se, výt. Do toho se motají, skáčí přes sebe a vůbec nejdou k utišení. A když musher vstoupí, okamžitě se k němu tlačí, aby se nechali obléct do postroje. Tak takové to trápení ve skutečnosti je.

Jestli chcete zážitek, kupe si u některého z musherů výlet se psím spřežením. Vy budete mít neopakovatelný zážitek a přitom podpoříte jeho pejsky.