Vsbsu

Peníze jsou důležité coby poukázky, za něž lze něco užitečného dostat. Ovšem to jedině tehdy, když se jim důvěřuje a někdo je ochoten je za něco přijmout.

Chovatelství aneb chce to nejen trpělivost i čas

Ať už jste příznivci a milovníky konkrétního plemene a toužíte mít tak vlastní chov, nebo vás zkrátka láká být chovatelem a rádi byste se věnovali chovatelství coby koníčku, je třeba vědět nejen veškerá podstatná fakta. Nejdůležitější je však vědět, že se nejedná o výnosnou činnost, ale opravdu o hobby, kterému by se měl věnovat jen ten, kdo chovatelství a účast na výstavách chápe adekvátně jako hobby.
štěňata v košíku
 
Pořízení chovné fenky
 
Prvním krokem je pořízení chovné feny. Někdo si pořídí štěně z osvědčené chovatelské stanice, naopak někteří dají přednost a pořídí si již odrostlé štěně či dospělého jedince. Aby fena byla chovná, kromě potřebného průkazu původu, je třeba absolvování jak mezinárodní, tak rovněž mít zdárně úspěšnou účast na národní či klubové výstavě. Poté je třeba podstoupit bonitaci, kde posoudí odborná komise vašeho čtyřnohého kamaráda a na základě neměnného rozhodnutí – chovný či nechovný, se lze ubírat dalším směrem. Jestliže obdržíte vyrozumění – chovný, nic nebrání v uskutečnění dalšího kroku –  zřízení vlastní chovatelské stanice.
 
Potřebná opatření a výběr názvu chovatelské stanice
 
Registrace názvu vlastní chovatelské stanice – povinností je vyplnění formuláře a především uvedení názvu své chovatelské stanice. Název, kterým se bude pyšnit vaše chovatelská stanice a všechna vaše odchovaná štěňátka budou mít tento název zaznamenán v průkazu původu.
 
Název je třeba volit pečlivě, s rozvahou a nic neuspěchat. Nehledě na to, že v rámci vyplňování formuláře, budete muset navrhnout více názvů. To vše odešlete na ČMKU, kde projde prvním schvalovacím řízením. Poté je odesláno na FCI a to až do Bruselu, poté se čeká na vyjádření. Tato záležitost zabere trochu delší čas – okolo 3 měsíců. Podstatné je vědět, že vyplnit formulář a žádat o vlastní chovatelskou stanici může pouze jedna právně způsobilá osoba starší 18 let, s trvalým bydlištěm na území ČR. Po kladném vyřízení už nic nebrání pro váš první vrh.
 hasky na trávě
Výběr krycího psa a první vrh štěňat
 
Jste hrdým majitelem nejen chovné fenky, ale rovněž nyní už i vlastníkem chovatelské stanice. Po výběru vhodného kvalitního psa se vyplní krycí list, ten se odešle poradci chovu. Po narození prvního vrhu, nejen všechna štěňata ponesou jméno začínající písmenem A, ale rovněž vaší povinností je zaslání formuláře s oznámením o vrhu danému poradci. Povinností je rovněž poté zažádání o vystavení průkazu původu, očkování, odčervení štěňat a rovněž čipování. To vše se absolvuje, než půjdou štěňata do nových domovů.

Nezařazené