Vsbsu

Peníze jsou důležité coby poukázky, za něž lze něco užitečného dostat. Ovšem to jedině tehdy, když se jim důvěřuje a někdo je ochoten je za něco přijmout.

Druhy šroubováků

Budeme se věnovat šroubovákům lišícím se pouze zakončením. Nebudeme tedy řešit rukojeti (izolované, neizolované) a další.
U nás jsou nejběžnější dva, a to jsou tyto.
1. Plochý
2. Křížový
Tyto bezpečně známe a nemáme s nimi potíže. Ty další tři hlavní již tak obvyklé nejsou, a naštěstí se také vyskytují méně.
3. Phillips (PH)
4. Pozidriv (PZ)
5. Torx
různé nástavce šroubováků
Toto jsou zákadní, další jsou Robertson, Tri – Wing a Torq – Set. Mohou být i všelijaké jiné, říká se jim bezpečnostní, a mají použití jen na jednu určitou „hlavici“. Je to jen účelová věc, aby někdo jiný neodšroubovával to, co nemá.
Ještě jsem vynechal, a to úmyslně, tzv. inbus, protože některé prameny tvrdí, že nejde o klasický šroubovák, že se víceméně požívají zahnuté inbusové klíče. Ne tedy „imbus“. Tento výraz sice asi v dílně uslyšíte, spisovná čeština jej však nepřipouští. Proč? Název je totiž zkratkou registrovaného německého patentu Innensechskantschraube Bauer und Schaurte. (V zahraničí se můžete setkat i s názvem Allen. Ten však vychází z patentu americké firmy stejného názvu).

Nyní se podíváme, na jaké zářezy jsou šroubováky určeny. Plochý je zcela jasný, a křížový také. Plochý je na jednoduchou drážku bez ničeho, křížový do drážek tvaru kříže. Phillips pak do jednoduchého kříže, a Pozidriv do kříže, který je doplněn zářezy. Torx je určen do zářezu typu šesticípá hvězdice, Robertson do čtvercových, Tri – Wing do tříkřídlých a Torq – Set do čtyřkřídlých zářezů.
Vidíme tedy, že je toho dost, a to neřešíme dále druhy šroubováků jako ruční, AKU, strojní šroubováky, svidříkové, a ještě ty, které mají výměnné bity.
šroubováky na všechno
Na závěr tedy můžeme, spíše jen jako zajímavost, uvést zvláštní druhy šroubováků, se kterými se také běžně nesetkáte. Je to šroubovák zámečnický a mívá kovovou část protaženou skrz celou rukojeť. Ne není to určeno pro vzteklouny jako já, když jim něco nejde, ale skutečně do tohoto šroubováku můžete třískat kladivem. K tomu je ono protažení určeno.
Tak hurá do dílny a honem kontrolovat, cože tam ještě nemáte.

2/5 - (1 vote)
Nezařazené