Úspěšný start rakety Falcon Heavy společnosti SPACE X amerického podnikatele Elona Muska, který rovněž vlastní automobilku TESLA, bude nejspíš znamenat revoluci. Úspěšný však nebyl pouze start. Podařil se rovněž návrat dvou ze tří stupňů. Jeden sice skončil v Atlantickém oceánu, ale úspěch to byl. Mluví se i o tom, že to změní cenovou politiku letů do vesmíru. Nedělal bych si však iluze, že je to nějak výrazně zlevní. Stále to bude nákladná záležitost.
Evropská vesmírná agentura (ESA), do níž patří i Česká republika, tomuto projektu nevěřila. Konkrétně nevěřila tomu, že se podaří návrat prvního stupně nosné rakety. Podle slov jednoho z astronomů České vesmírné kanceláře, splnil Elon Musk cíl, jež si stanovil před patnácti lety. Označuje to za průlom desetiletí. Návrat dvou ze tří stupňů znamená obrovský posun ve vývoji raketové techniky. Tato událost vzbudila zájem o výzkum vesmíru, vědu, techniku, astronomii.
Bude mít ale také dopad na propagaci Muskova podnikání a možná zvýší zájem o elektromobily TESLA, jež Muskova firma vyrábí. Právě jeden z těchto elektromobilů Tesla Roadster, nesla raketa Falcon Heavy ve svém nákladovém prostoru. Nyní již obíhá po heliocentrické oběžné dráze. Jeho cílem je však oběžná dráha kolem Marsu.
Vesmír fascinuje lidstvo od pradávna. Je to vidět jak na starověkém umění a stavbách, tak i na dnešní scifi tvorbě. Dokonce jsme měli nedávno možnost na TV programu Prima Zoom zhlédnout dokument, který představoval vizi společnosti SPACE X na kolonizaci Marsu. Na to si však ještě počkáme. Dříve se pravděpodobně dočkáme důkladnějšího průzkumu našeho nejbližšího vesmírného souputníka, Měsíce. Každopádně úspěšný start Falconu Heavy je milníkem a třeba se časem dočkáme i většího zapojení České republiky do výzkumu vesmíru. Jen to asi bude ještě nějaký ten pátek trvat. Technologie se však rychle vyvíjí. Brzy se mohou některé aktivity, jež jsme ještě nedávno považovali za scifi, stát skutečností.